Dzisiejsze czasy dają pomysłowym, przedsiębiorczym i odważnym właścicielom firm wiele możliwości na rozwój działalności. Trzeba mieć pomysł, wsparcie w postaci osób podzielających entuzjazm i zaangażowanie i odrobinę szczęścia. To jest pierwszy etap. Później trzeba dużo poczytać, znaleźć program dofinansowania odpowiedni dla pomysłu i trochę środków własnych – i można zacząć działać. Warto odpalić Internet aby na Stepnym etapie dowiedzieć się gdzie szukać możliwości zyskania dofinansowania.
Jak sfinansować prace badawczo rozwojowe?
Od pewnego czasu na rynku pojawiła się oferta dla pomysłowych przedsiębiorców chcących otrzymać dotacje na b r ( dotacje na br jest to potoczna nazwa – oficjalnie przez instytucje finansowe jest to nazywane pracami badawczo rozwojowymi lub pracami b+r). Oferta polega ona współpracy banków z BGK ( Bankiem Gospodarstwa Krajowego). Banki oferują tzw. kredyt na innowacje technologiczne ściśle związany z dotacją jaką otrzymuje przedsiębiorca z Banku Gospodarstwa Krajowego w postaci tzw. premii technologicznej. Kredyt na innowacje technologiczne skierowany jest do sektora mśp. Ma na celu podniesienie konkurencyjności i innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez wdrożenie innowacji technologicznych. Innowacja ta może być wynikiem własnych prac badawczo-rozwojowych bądź nabytych przez przedsiębiorcę w ramach realizowanego przez niego projektu. Wsparcie dla przedsiębiorcy to tzw. premia technologiczna udzielana przez BGK , która przekazywana jest do banku kredytującego celem częściowej spłaty kredytu zaciągniętego w banku kredytującym realizację inwestycji technologicznej. Wysokość możliwej do uzyskania premii technologicznej uzależniona jest od pułapów określonych w mapie pomocy regionalnej. Można ją znaleźć na stronie BGK. pomocy regionalnej Przedsiębiorca starając się o kredyt musi wnieść udział własny stanowiący 25 procent kosztów kwalifikowanych. Proces starania się o dotację wygląda nastepująco. Przedsiębiorca składa wniosek o udzielenie kredytu na innowacje technologiczne w banku komercyjny. Bank po zbadaniu zdolności kredytowej wystawia przedsiębiorcy promesę kredytową bądź zawiera z przedsiębiorcą warunkową umowę kredytową. Następnie, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez BGK ( zgodnie z kryteriami podziałania 3.2.2 PO IR) BGK przyznaje promesę premii technologicznej. Po czym przedsiębiorca podpisuje z bankiem komercyjnym umowę kredytową. Po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem komercyjnym następuje podpisanie z BGK umowy o dofinansowanie projektu. Ostatnim etapem jest wypłata premii technologicznej w postaci płatności pośrednich w trakcie realizacji projektu bądź w ramach płatności końcowej po zakończeniu projektu.
Dotacje na b r lub jak kto woli na prace badawczo-rozwojowe są dostępne na wyciągnięcie ręki. I choć skorzystanie z tego typu rozwiązań dla przedsiębiorców nie jest banalnie prostym zadaniem warto zagłębić się w temat i poważnie zastanowić nad tym czy warto i co można na takim działaniu zyskać. Rozwój własnego biznesu i stworzenie z niego firmy prężnie działającej na rynku, która będzie w stanie przetrwać długie lata, dać ludziom pracę i zapewnić godne życie na pewno jest warte tego poświęcenia.