Państwowe Działania Przeciw Agresji

Widzisz niewłaściwe zachowanie?

Zareaguj, zadzwoń po pomoc!

Jak poprawić pracę zespołu projektowego

Dzisiaj chciałbym pochwalić się pewnym niezwykle skutecznym kursem, na którym miałem przyjemność uczestniczyć wraz z moimi współpracownikami. Spowodowało to niemal natychmiastowe przyśpieszenie prac naszego zespołu projektowego, a dodatkowo rozwiązało wiele problemów, które wcześniej wydawały się trudne do rozwiązania.

Proste rozwiązania okazują się najskuteczniejsze

narzędzie - tablica scrumObecnie na rynku jest bardzo dużo różnych aplikacji wspomagających prace zespołu projektowego. Nasz zespół również korzystał z takich narzędzi, jednak to co tak naprawdę pozwoliło ruszyć nam do przodu to metoda znana pod pojęciem Scrum. Nasz zespół uczestniczył na szkoleniu związanym z tego typu metodą, choć wielu specjalistów w tej dziedzinie określa Scrum, raczej jako pewien rodzaj struktury, w obrębach których możliwe jest skuteczne zarządzanie projektem i jego realizacją. To co dla nas było nowością, to powrót do prostych ale skutecznych sposobów. Opierając się przez cały czas na rozbudowanych i skomplikowanych instrumentach informatycznych wspierających naszą pracę, nie zdawaliśmy sobie sprawy jak proste narzędzie – tablica scrum, może przynieść wiele korzyści. Nasze prace nie tylko przyśpieszyły, ale i rozwiązaliśmy wiele pozostawionych na później problemów. Śledzenie wszystkich procesów na dość sporej tablicy powieszonej w miejscu, w którym każdy mógł swobodnie sprawdzić bieżący etap prac, pomógł nam podejmować właściwe decyzje. Zastosowanie tego klasycznego rozwiązania zwiększyło przejrzystość całego projektu i pomogło zdefiniować konkretne cele.

System tablicowy polega na umieszczaniu na tablicy karteczek opisujących działania poszczególnych użytkowników, ich zadania do realizacji, oraz ich aktualny status. W skrócie można powiedzieć, że tego typu rozwiązanie niejako dostosowuje się do naszych potrzeb projektowych i zwiększa ich przejrzystość, inaczej niż to miało miejsce, w przypadku zastosowania narzędzi informatycznych, które mogły narzucać inny tryb pracy.