Budowanie i projektowanie placów zabaw wiąże się nie tylko z zapewnieniem dostępu do rozrywki dzieciom i miejsca wypoczynku osobom dorosłym. Place zabaw są także elementami miejskiego lub wiejskiego zagospodarowania przestrzeni publicznej. Piękny i efektownie wykonany plac zabaw może być miejscem, które w dużej mierze stanowi element podniesienia funkcjonalności i estetyki osiedla bloków czy szeregowców.
Proces powstawania placu zabaw
Pierwszym krokiem, który jest decydujący w zaczynaniu projektowania placu zabaw, jest zbieranie informacji o miejscu, w którym ma on powstać. Projekty placów zabaw są ściśle związane z ich lokalizacją. Aby budowa przebiegała bez problemów, wykonuje się badania terenu, dzięki którym budowniczy i projektanci wiedzą, jaką technologię użyć do postawienia wielu urządzeń na placu zabaw. Celem określenia przeznaczenia placu zabaw jest także montaż takich urządzeń, które mogą być użytkowane przez dzieci i dorosłych. W wielu wypadkach na placach zabaw z urządzeń korzystają zarówno dzieci jak i dorośli. W ścisłej przestrzeni placu zabaw mogą być umieszczone ławki, huśtawki, zjeżdżalnie czy drabinki. Bardzo ważnym elementem zabawy dla dzieci są także piaskownicy, w których dzieci mogą spędzać czas na ciekawych zabawach. Architekci zwracają także baczną uwagę na układ placu zabaw. Dlatego starają się tak rozmieścić urządzenia, aby zapewnić wygodę i bezpieczeństwo dzieciom i dorosłym.
Bardzo pomocna w procesie wyboru i zatwierdzania placów zabaw jest jego wizualizacja. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest stworzenie trójwymiarowej wizualizacji, która może stanowić element decydujący o wyborze danego placu zabaw na przykład przez urząd gminy czy miasta. Wizualizowanie oddaje w stu procentach końcowy wygląd placu.