Państwowe Działania Przeciw Agresji

Widzisz niewłaściwe zachowanie?

Zareaguj, zadzwoń po pomoc!

Przy świątecznym stole, jaki obrus wybrać?

Chyba mało kto wyobraża sobie uroczystą kolację, czy po prostu spotkanie całej rodziny przy stole, który nie został przykryty obrusem. Czy to klasycznym białym, czy kolorowym, podkreślającym swoim motywem, czy barwą święto lub uroczystość, którą obchodzą biesiadnicy. Możliwości wyboru nakrycia stołu są ogromne, więc co powinniśmy wybrać, by nasza kolacja miała odpowiedni charakter?

Obrus na stole, czyli praktyczny savoir-vivre

obrusy na stółSpożywanie posiłków przy zakrytym obrusem stole jest bez dwóch zdań w dobrym tonie i żadna szanująca się gospodyni nie poda posiłku na ,,gołym” stole. Jednak mając w sklepach tak dużą różnorodność obrusów jaki wybrać? Zazwyczaj obrusy wykonane są z tkanin jedwabnych, bawełnianych lub lnianych. Takie obrusy ze względu na materiał, zwłaszcza te jedwabne, są droższe, jednak trudniejsze w utrzymaniu ich w czystości. Z tkanin sztucznych produkowane są tzw. obrusy plamoodporne. Są one tańsze, wykonane z mniej eleganckich materiałów, jednak nie wchłaniają cieczy, tak więc łatwiej spierzemy z nich plamy z sosów lub napojów, jak również inne zabrudzenia. To czy wybierzemy obrus gładki, czy kolorowy, z ażurkiem, czy nadrukowanym haftem zależy już od dekoracji stołu. Warto jednak zauważyć, że tradycja nakazuje, przy uroczystych okazjach stół nakryć białym obrusem. W takim przypadku kolorów możemy dodać za pomocą kwiatów czy serwetek. Z pewnością nie do przyjęcia są różnego rodzaju obrusy gumowe, czy tzw. ceraty. Pozostawmy je stołom ogrodowym i spotkaniom przy grillu. Jedno jest pewne obrusy na stół!

Organizując spotkanie w gronie rodziny, czy przyjaciół warto zadbać o odpowiednią oprawę. Obrus na stole stanowi podstawę do dalszej dekoracji i to pod niego warto dobierać pozostałe ozdoby. Należy też się dobrze zastanowić nad doborem materiału. Plamoodporne obrusy z pewnością są lepsze, gdy przy stole zasiadają dzieci i spodziewamy się większego bałaganu. Jednak, gdy planujemy ekskluzywne przyjęcie, wizytowe stroje i wyszukane jedzenie może lepiej wydać trochę więcej pieniędzy, by na stole królował jedwabny obrus.