Państwowe Działania Przeciw Agresji

Widzisz niewłaściwe zachowanie?

Zareaguj, zadzwoń po pomoc!

Kiedy warto wapnować truskawki?

 

Pojawienie się truskawek to symbol początku lata. Każdy z chęcią kupuje je u przydrożnych sprzedawców oraz na zielonych ryneczkach w miastach, gdzie można je kupić wpost od producenta. Aby plony były opłacalne trzeba jednak przeprowadzić zabieg wapnowania truskawek, który zwiększa wydajność plantacji.

Zabieg wapnowania truskawek

wapnowanie truskawekSzczęśliwcy, którzy posiadają przydomowy ogródek z grządkami pełnymi soczystych truskawek nie muszą martwić się o dodatkowe zabiegi poza nawożeniem ziemi. Jednak jeśli ogrodnik chce na poważnie zająć się produkcją tych smacznych owoców, musi przeprowadzić wapnowanie truskawek aby zapewnić im odpowiedni odczyn ziemi, który wspomaga plony. Dodatkowo, jeśli już zdecyduje się na rozsiewanie wapna, ważne aby wybrał wapno dolomitowe, inaczej nazywane magnezowym. Ten pierwiastek jest bardzo ważny dla owocujących krzaczków truskawki i zapewni duże, smaczne owoce. Nie można jednak zapomnieć o reglarnym wykonywaniu badania ziemi, które pozwoli ocenić dawki wapna potrzebne na danym polu. Dodatkowo, obok wapnowania nie można zapomnieć o odpowiednim nawożeniu ziemi pod uprawę truskawek. Najlepsze do tego celu jest wykorzystanie łubinu żółtego oraz saradeli i zaoranie zielonego nawozu. Zalecane jest także wykorzystanie nawozów sztucznych. Pod uprawę truskawek najlepsze są nawozy fosforowe i potasowe, które należy zaorać przed wysadzeniem sadzonek truskawki. Jednak część z nich trzeba również rozsiać po wykonaniu orki.

Należy jednak pamiętać, że łączenie nawozów wapniowych z fosforowymi jest niekorzystne. Dlatego trzeba stosować je zamiennie. Odpowiednie wapnowanie truskawek wystarczy na około 3 lata, więc w pozostałych można wykorzystać nawożenie nawozami organicznymi oraz sztucznymi, które dostarczą odpowiednie dawki azotu, fosforu i magnezu.