Od kilku lat mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na makiety architektoniczne różnego rodzaju obiektów budowlanych, zarówno tych skończonych, jak i również tych znajdujących się w fazie projektowania czy też produkcji.
Makiety architektoniczne tworzone ręcznie
Nie możemy jednak zapominać, że zdecydowana większość podmiotów generujących popyt na makiety architektoniczne to przedsiębiorstwa działające w branży związanej z budownictwem, nieruchomościami czy też architekturą. Z całą pewnością wzrost popytu, z jakim mamy do czynienia w ostatniej dekadzie jest również napędzany przez zwiększenie dostępności i przystępności cenowej. Najważniejszym czynnikiem jest w tym kontekście upowszechnienie się technologii druku 3D. Wykorzystanie do tego celu tworzyw sztucznych i projektów tworzonych przez specjalne programy komputerowe sprawia, że czas realizacji takiego projektu jest znacznie krótszy. Dawniej, gdy makiety architektoniczne tworzone były ręcznie ich ceny nie należały do najniższych właśnie ze względu na dosyć wysokie koszty produkcji, związane głównie z długim czasem potrzebnym na wykonanie precyzyjnej makiety. Obecnie modele domow oraz makiety inne rodzaju budynków mogą być wyprodukowane w bardzo krótkim czasie.
To spore udogodnienie z punktu widzenia potencjalnych klientów, którzy nie muszą wydawać zbyt dużych środków na realizację takiego modelu. Ze względu na zwiększenie przystępności cenowej mamy do czynienia ze zwiększonym popytem wśród klientów indywidualnych, chociaż nadal stanowią oni mniejsza grupę niż klienci firmowi.