Metal jest już powszechnie stosowanym tworzywem w naszym domu, metalowe krany, klamki, balustrady, elementy mebli, ramy okien, ozdoby i wiele wiele innych. Jednak aby mógł on nam służyć wiele lat, konieczne jest odpowiednie jego zabezpieczenie.
Niklowanie – zabezpiecza metal
Choć wydawać by się mogło, że to najtrwalsze z możliwych materiałów, ma on jednego, najbardziej bezwzględnego wroga – rdze. Korozja dosłownie pożera metal sprawiając, że jest on kruchy jak rzeźby z piasku. Ktoś mądry wpadł zatem na pomysł, aby stosować stal nierdzewną. Jest to grupa stali o ulepszonych właściwościach fizykochemicznych, dzięki zastosowaniu różnego rodzaju powłok ochronnych. Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów galwanizacyjnych jest chromowanie, czyli pokrywanie powłoką z chromu. Ponad to chrom nie tylko zapewnia ochronę przed korozją, ale także przed ścieraniem. Proces prowadzi się przez trzy do dwunastu godzin w temperaturze 900 do 1500 stopni Celsjusza w ośrodkach różnego rodzaju. Niektóre elementy jak na przykład zastawę stołową wykonaną z metalu, nie tylko zabezpiecza się, ale także i uszlachetnia stosując srebrzenie. Powłoka z srebra nadaje niezwykłego wyglądu, a także zapewnia dużą odporność chemiczną i korozyjną. Równie podobny, estetyczny wygląd otrzymamy stosując niklowanie. Z tym, że jest to jedna z najbardziej trwałych powłok i dających największą ochronę antykorozyjną i najlepszą przyczepnością z związku z tym często niklowanie wykonuje się przed nałożeniem pozostałych powłok.
Wartym uwagi zabiegiem galwanizacyjnym jest także cynowanie. Jako jedyne, stosuje się je przy elementach mających kontakt z żywnością jak na przykład opakowania konserwowe. Ma to związek z faktem, że cyna nie wpływa w żadnym negatywnym stopniu na organizm człowieka.