Codziennie oglądasz piękne, błyszczące, wysokie budynki w Warszawie. Nie byłoby ich, gdyby nie pomysł zastosowania aluminium do budowy wieżowców i innych budynków, z których codziennie korzystamy. Co sprawia, że jest to tak wspaniały materiał budowlany?
Lekkość konstrukcji aluminiowych, a Warszawa
Mijamy je codziennie – rano, w czasie lunchu, pięknie oświetlone wieczorową porą – budynki wykonane z aluminium i szkła. Sprawiają eleganckie, estetyczne wrażenie i przywodzą na myśl styl, nowoczesność i lekkość. Szczególnie te najwyższe, o ciekawych i wyszukanych kształtach. Zastanawiamy się jak powstały i jak uzyskano tak bajeczne kształty. Wszystko to za sprawą jednego z najbardziej lekkich, wytrzymałych i łatwych w obróbce metali nieżelaznych – aluminium. Samo aluminium jako pierwiastek jest jednak mało wytrzymały i podatny na obróbkę technologiczną. Aby tworzyć wspaniałe budowle, trzeba połączyć go z innymi metalami i pierwiastkami. Wtedy możemy wydobyć z niego pełnię potencjału konstrukcyjnego. Łączy się go np. z krzemem, magnezem, miedzią, niklem. Z takich stopów można wykonywać rozmaite rzeczy. Oprócz tego, że są lekkie to zapewniają odpowiednią wytrzymałość i wygląd. Konstrukcje aluminiowe widać w każdym mieście w Polsce, lecz to właśnie konstrukcje aluminiowe Warszawa zastosowała najciekawiej i najpełniej, szczególnie w ostatnich latach. W stolicy 2/3 nowych budynków biurowych wykonane jest z konstrukcji aluminiowych. Można zatem powiedzieć, że konstrukcje aluminiowe Warszawa ma we krwi. Konstrukcje aluminiowe to nie tylko szkielety budynków, lecz także stolarka okienna i drzwiowa, którą to najczęściej oglądamy z zewnątrz i od wewnątrz budynków i to właśnie ona nadaje pełni wizualnego porządku i designu.
Widzimy jak nauka, rozwój przemysłu i pomysłowość architektów i konstruktorów codziennie zmieniają nasz miejski krajobraz na lepsze. Dzięki wspaniałym właściwościom stopów aluminium, era aluminiowych konstrukcji szybko nie przeminie.