Państwowe Działania Przeciw Agresji

Widzisz niewłaściwe zachowanie?

Zareaguj, zadzwoń po pomoc!

Źródła białka różne od mięsa

Organizm człowieka do normalnego funkcjonowania potrzebuje spożywania sporych ilości białka. Surowiec ten kojarzy nam się z produktami pochodzenia mięsnego, co może być sporym problemem dla osób, które stosują dietę o jadłospisie ich pozbawionym. Jakie są alternatywy?

Białka, które warto jeść codziennie

białko roślinneBiałka pochodzące z produktów zwierzęcych nazywane są białkami pełnowartościowymi. Logicznym jest, że skoro istnieją białka pełnowartościowe, muszą istnieć również białka niepełnowartościowe. Są to białka roślinne, których źródła możemy znaleźć w wielu popularnych pokarmach. Jednym z nich jest soczewica. Bez względu na jej kolor, produkt ten zawiera zarówno białko, jak i błonnik niezbędny do prawidłowego trawienia. Źródłem, które dostarcza białko, a dodatkowo potrzebne pierwiastki, błonnik i kwas foliowy są wszelkiego rodzaju kasze i komosa ryżowa. Ziarna i pestki to zaś niezwykle odżywczy składnik wzbogacony również o białko roślinne, podobnie jest w przypadku orzechów i prawdziwego masła orzechowego (broń Boże, nie należy Nutelli i jej podobnych traktować jako masła orzechowego!). Mniej popularnym źródłem białka, ale ostatnio bardzo modnym ze względu na inne właściwości, są nasiona chia, które świetnie smakują z jogurtem lub jako baza do wszelkiego rodzaju deserów. Białko roślinne znajdziemy ponadto w fasoli, (bez różnicy, czy będzie ona czerwona, biała, czy czarna), spirulinie i tofu. Jeśli przepadamy za hummusem albo zupami krem z ciecierzycy, to będzie ona dla nas także doskonałym źródłem niepełnowartościowego białka.

Jeśli chcemy w naszej diecie odstawić mięso, ale wahamy się ze względu na składniki odżywcze, które dostarcza ono naszemu organizmowi, mamy dobrą informację. W naprawdę niezwykle łatwy sposób możemy znaleźć dla nich zastępstwo.