Nowoczesna technologia wykorzystująca możliwości realizacji projektów z zastosowaniem głowicy laserowej polega na poddawaniu materiału działaniu termicznemu, dzięki czemu możliwe jest jego stapianie oraz spalanie szczeliny cięcia. Technikę cięcia laserowego wykorzystuje się przede wszystkim do celów perforacji większości materiałów inżynierskich oraz na potrzeby wykonywania indywidualnych projektów DXF.
Cięcia laserowe w tworzywach typu plexi
Wycinarki laserowe umożliwiają realizację pracy na wielu materiałach, takich jak np. akryl, drewno laminat grawerski, skóra czy szkło. Głowica laserowa może osiągać moc nawet do 400W i umożliwia wykonanie cięcia nawet na bardzo grubych materiałach nawet do 3cm. Specyfikacja techniczna wycinarek laserowych umożliwia zarówno szybką i trwałą obróbkę materiałów wielkoformatowych, jak również mniejszych tworzyw, co gwarantuje nam maksymalną produktywność niezależnie od tego, czy produkujemy dany projekt seryjnie czy też opracowujemy indywidualne zlecenie. Chcąc zrealizować koncepcję z zastosowaniem techniki, jaką jest cięcie plexi laserem we wzory, w pierwszej kolejności musimy przygotować projekt wykonany w programie przeznaczonym do grafiki wektorowej. Grubość zastosowanej linii nie powinna przekraczać 0,05mm, ponadto pamiętajmy też aby zapisać go w odpowiednim formacie. Jeżeli mamy problem z samodzielnym wykonaniem projektu do wycinania laserowego warto skorzystać z pomocy doświadczonego grafika. Koszt godzinnej współpracy to około 60zł. Cena wykonania cięć na materiale typu plexi będzie uzależniona od wybranej firmy poligraficznej. Przykładowo za wykonanie projektu z zastosowaniem materiału o grubości od 1,5 do 6mm zapłacimy od 2,04 do 10,25zł za 1mb. W przypadku tworzyw o grubości 8- 10 mm poniesiemy odpowiednio koszt od 17,00zł do około 22,50zł, natomiast w przypadku materiałów o grubości 15 i 20 mm zapłacimy odpowiednio około 46,08zł oraz 69,29zł.
Niektóre firmy określają ceny na podstawie ilości czasu poświęconego na proces cięcia, inne uzależniają koszta od grubości materiału za 1m projektu.Jeżeli dysponujemy zaawansowanym projektem formatki, najlepiej jest skontaktować się z biurem poligraficznym osobiście lub za pośrednictwem drogi mailowej, aby dokonać precyzyjnej wyceny realizacji prac z zastosowaniem technologii głowicy laserowej.