Państwowe Działania Przeciw Agresji

Widzisz niewłaściwe zachowanie?

Zareaguj, zadzwoń po pomoc!

fotowaltaika

Panele fotowoltaiczne, czy już teraźniejszość?

Ostatnio byłem z wizytą u znajomych na Śląsku i przyznam, że byłem w szoku jak ten region się zmienia. Województwo śląskie zawsze kojarzyło mi się tylko z węglem, górnikami i bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Panele fotowoltaiczne są drogie.

Panele fotowoltaiczne sa popularne na zachodzie.

fotowaltaikaJest to oczywiście dominująca część obrazu Śląska szczególnie w regionach typowo górniczych, jednakże to wszystko powoli się zmienia. Jak wiemy Unia Europejska zachęca nas do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Czasami można powiedzieć, że aż nas do tego zmusza. Słuszność tego co robi z nami Bruksela możemy kwestionować, ale to temat na zupełnie inną rozmowę. Przechadzając się po Wrocławiu widziałem wiele rozwiązań korzystających z rozwiązań wspierających ekologię, a także z w pełni odnawialnych źródeł energii. Dominują przede wszystkim kolektory słoneczne i panele fotowaltaiczne. Fotowoltaika zasila np. sygnalizację świetlną, a kolektory słoneczne są stosowane w komunikacji miejskiej jako dodatkowe zasilanie np. klimatyzacji lub sieci wifi. Pojawiają się też autobusy oraz samochody na prąd, co także jest działaniem proekologicznym. Okolice Wrocławia zasiedlają efektownie się prezentujące farmy wiatraków, które też są coraz bardziej zasobnym źródłem prądu. Czy odnawialne źródła energii są już teraźniejszością, czy raczej melodią przyszłości? Różnie można na to patrzeć. Jeszcze dziesięć lat temu jedyne co robiliśmy w kierunku ekologii to najwyżej sortowanie śmieci. Dzisiaj świadomość ekologiczna jest zupełnie inna i urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii nie są już czymś obcym, a co najważniejsze coraz częściej nas na nie stać. Warto mieć też na uwadze, że standardowe paliwa takie jak węgiel, gaz, prąd i ropa z roku na rok albo drożeją, albo ich ceny są bardzo niestabilne, bo często uzależnione od sytuacji geopolitycznej.

Kupując technologie odnawialne możemy liczyć na dofinansowania do kredytów oraz na dotacje, które sprawiają, że koszt wyposażenia się w nowe technologie maleje i przybliża nas do kosztu tych powszechnych. Może i u nas panele fotowoltaiczne będą tak popularne ja te na zachodzie.