Państwowe Działania Przeciw Agresji

Widzisz niewłaściwe zachowanie?

Zareaguj, zadzwoń po pomoc!

Zabawka formą terapii dla chorego dziecka

 Dzieci z autyzmem rozwijają się zupełnie inaczej, niż ich zdrowi rówieśnicy, Potrzebują one innej stymulacji, a więc trochę innych zabawek. Ich wybór jest wiec dużo trudniejszą sprawą, niż w przypadku zdrowych pociech. Zabawka musi być przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb dziecka, a je jesteśmy w stanie określić na podstawie obserwacji. Nie ma uniwersalnej reguły.

Jak stymulować dziecko autystyczne w trakcie zabawy

zabawki dla dzieci autystycznychObserwując dziecko autystyczne podczas zabawy możemy dojść do pewnych wniosków na jego temat. Po pierwsze, takie dziecko zazwyczaj nie postrzega zabawki jako całości. Inetersują go pojedyńćze elementy.  Każde dziecko ma też  inne preferencje co do kolorów, kształtu czy stopnia twardości. W wielu specjalistycznych sklepach można dostać zabawki dla dzieci autystycznych, przeznaczone głównie dla nich,  jednak nie należy się ograniczać do takich rozwiązań. Bardzo często bowiem klasyczne,  proste zabawki, takie jak klocki są doskonałym sposobem na rozwój psychoruchowy chorego dziecka. Warto w kwestii  odpowiedniego doboru zabawek skontaktować się z lekarzem dziecka, który podpowie nam, jakie zabawki mogłyby najbardziej pomóć dziecku na tym etapie jego rozwoju. Najważniejsz jednak dla dziecka będzi ei tak wspólna zabawa. To jest dla autystycznych dzieci najlepszą terapią. Można wspólnie wymyślać gry lub śpiewać piosenki. Dzieci autystyczne, wbrew pozorom, w dużej ilości przypadków potrafią się odnaleźć w grupie, a więc zabawy z dziećmi też nie są złym pomysłem.

Dzieci z problemami rozwojowymi,chociażby dzieci autystyczne, bardzo mocno różnią się od swoich zdrowych rówieśników. Będą bawiły się inaczej i czymś innym. Zazwyczaj kupuje się wiec takim dzieciom inne zabawki i zupełnie inaczej zagospodarowuje się ich czas.