Producenci gumowych płyt uszczelniających starają się, aby ich wyroby były wysokiej jakości oraz w przystępnej cenie. Takie płyty z gumy wykorzystywane są przede wszystkim do wyrobu uszczelek i podkładek, które będą pracowały w tzw. stanie nienaprężonym. Powinny zatem być jak najlepszej jakości.
Wykorzystanie gumowych płyt uszczelniających w przemyśle, czy usługach
W produkcji, wszelkie powierzchnie gumowych płyt uszczelniających są zazwyczaj gładkie i jednokolorowe. Mogą posiadać odcisk tkaniny zarówno z jednej strony, jak i z dwóch. Wykonuje się je z kauczuku naturalnego, jak i syntetycznego. Takie gumowe płyty uszczelniające znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i jest to uzależnione od typów kauczuków zawartych w gumie. Np. mieszanina kauczuków butadienowo – styrenowego i akrylo-nitrylowego może być spokojnie wykorzystywana tam, gdzie jest bezpośredni kontakt z benzyną i wszelkiego typu olejami. Z tych płyt gumowych mogą być zatem wykonywane uszczelki do silników zarówno wysokoprężnych, jak i benzynowych. Kauczuk butadienowo – styrenowy jest ogólnego zastosowania, jednak dodając do niego kauczuk chloroprenowy, płyta uszczelniająca może być bardzo odporna na starzenie w warunkach atmosferycznych. Z kolei dodając do w/w kauczuku, kauczuku naturalnego, taka mieszanina w postaci gumy może mieć kontakt ze środkami spożywczymi. A z dodatkiem kauczuku etyleno – propylenowego, zwiększa się odporność na wysokie temperatury. Kauczuk – to bardzo dobry materiał.
Czy to kauczuk syntetyczny, czy też naturalny, znajduje on zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzebna jakaś podkładka, lub uszczelka. Trzeba jedynie wiedzieć, gdzie chcemy takie podkładki, czy uszczelki zastosować i z czym będą one miały bezpośredni kontakt.